Regulamin

Przyjazd 18 01- 2025
Wyjazd 19 01- 2025

Mając na uwadze treść wytycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie biznesu i praw człowieka, uznając istotną rolę biznesu w zapewnieniu poszanowania praw dzieci, w szczególności prawa do ochrony ich godności i wolności od wszelkich form krzywdzenia (zgodnie z treścią art. 22b i 22c Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich, zmienionej następnie Ustawą o ochronie małoletnich) Friendhouse Apartments sp. z o.o. przyjmuje niniejszy dokument jako wzór zasad i postępowania w przypadku podejrzenia, że dziecku wyrządzona została krzywda. Polityka ochrony dzieci w naszych apartamentach będzie realizowana zgodnie z poniższymi zasadami:

§1. [Wprowadzenie]

1. Friendhouse Apartments sp. z o.o. prowadzą swoją działalność z poszanowaniem praw człowieka, a w szczególności ze szczególnym uwrażliwieniem na prawa dzieci, które są narażone na krzywdzenie.

2. Friendhouse Apartments sp. z o.o. uznają swoją rolę w prowadzeniu odpowiedzialnego biznesu oraz promowaniu poprawnych postaw społecznych.

3. Friendhouse Apartments sp. z o.o. uznają i dostrzegają swój obowiązek zgłaszania organom ścigania każdego przypadku podejrzenia przestępstwa na szkodę dzieci i zobowiązują się do szkolenia swojego personelu w tym zakresie.

4.Friendhouse Apartments sp. z o.o. zobowiązują się do edukowania personelu w zakresie rozpoznawania okoliczności wskazujących na możliwe krzywdzenie dziecka przebywającego na terenie obiektu oraz w zakresie niezwłocznego reagowania na takie sytuacje.

5. Jednym z istotnych elementów zapobiegania krzywdzeniu dzieci jest identyfikacja dziecka przebywającego w obiekcie oraz jego relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa.

6. Personel Recepcji Friendhouse Apartments sp. z o.o. nie posiada informacji na temat osób zapraszanych do Apartamentu przez głównego Gościa Rezerwującego, który jako jedyny wypełnia wszelkie formalności związane z rezerwacją.

7. Friendhouse Apartments sp. z o.o. nie jest uprawniony do legitymowania osób współtowarzyszących głównemu Gościowi Rezerwującemu a także do zbierania danych osobowych osób dodatkowo zamieszkujących w czasie pobytu.

8. Nie umniejsza to jednak praw związanych z identyfikacji dziecka oraz jego relacji z dorosłym, o ile w trakcie wypełniania czynności rejestracyjnych na terenie recepcji dojdzie do kontaktu z osobą posiadającą status dziecka.

9. W pozostałych przypadkach, zwłaszcza w razie realizacji Online Check – in Personel Recepcji nie wykonuje żadnych czynności kontrolnych w Apartamentach.

10. Mając na uwadze dobro dzieci, prosimy Gości, aby w razie podróżowania z osobami poniżej 18-go roku życia, które nie są ich dziećmi lub osobami, nad którymi Goście sprawują opiekę prawną – aby posiadali pisemne umocowanie od opiekuna prawnego na odbywanie wspólnej podróży i noclegu.

11. Personel nie ma prawnych możliwości odmowy świadczenia usługi na rzecz Gości, którzy nie posiadają stosownego umocowania od opiekuna prawnego do podróży z jego dzieckiem, niemniej jednak w razie jakichkolwiek podejrzeń co do bezpieczeństwa dziecka, zostanie powiadomiona Policja i organy administracji rządowej, zajmujące się ochroną bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

§2. [Definicje]

Na potrzeby niniejszego Regulaminu poniższe pojęcia mają następujące znaczenie:

1. Dziecko - to każda osoba poniżej 18 roku życia.

2. Obca osoba dorosła - to każda osoba powyżej 18 roku życia, która nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka.

3. Krzywdzenie dziecka - oznacza popełnienie na jego szkodę przestępstwa.

4. Przestępstwo na szkodę dziecka – wszystkie przestępstwa, które mogą być popełnione przeciwko osobom dorosłym, a także przestępstwa, które mogą być popełnione wyłącznie przeciwko dzieciom, w tym w szczególności: wykorzystywanie seksualne – (art. 200 kk), gwałt (art. 197 kk), seksualne wykorzystanie niepoczytalności i bezradności (art. 198 kk), seksualne wykorzystanie zależności lub krytycznego położenia (art. 199 kk), seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15 roku życia (art. 200 kk), grooming -uwiedzenie małoletniego za pomocą środków porozumiewania się na odległość – (art. 200a kk).

§3. [Procedura w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka]

1. Personel Recepcji zawsze ilekroć jest to możliwe, podejmuje kroki w celu identyfikacji dziecka oraz jego relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa w obiekcie.

2. W sytuacjach wskazujących na możliwe ryzyko krzywdzenia dziecka, jego identyfikacja jest bezwzględnie wymagana.

3. Za zachowania budzące niepokój o bezpieczeństwo dziecka uważa się w szczególności sytuacje kiedy: a. główny Gość Rezerwujący nie chce udostępnić dokumentu potwierdzającego tożsamość swoją lub dziecka, b. główny Gość Rezerwujący dokonuje płatności gotówką lub kartą prepaid, opłacając pobyt za każdą dobę oddzielnie, wskazując na brak wiedzy o planowanej długości pobytu, c. główny Gość Rezerwujący pojawia się w obiekcie z dzieckiem, chociaż w danych rezerwacji nie było zgłoszenia dodatkowej osoby;

4. Aby dokonać identyfikacji dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, z którą przebywa w obiekcie, Personel Recepcji jest uprawniony do zapytania głównego Gościa Rezerwującego o tożsamość dziecka oraz o jego relację z osobą, z którą przybyło do obiektu lub w nim przebywa. Możliwe jest poproszenie o dokument tożsamości dziecka lub inny dokument potwierdzający, że osoba dorosła ma prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem.

5. W przypadku braku dokumentu tożsamości Personel Recepcji jest uprawniony do poproszenia o podanie danych dziecka (imię, nazwisko, adres, numer PESEL).

6. W przypadku braku dokumentów wskazujących na pokrewieństwo dziecka i osoby dorosłej, Personel Recepcji jest uprawniony do zapytania o tę relację zarówno osoby dorosłej, jak i dziecka.

7. Jeśli główny Gość Rezerwujący i inna przebywająca z nim osoba dorosła nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka, Personel Recepcji jest uprawniony do zapytania, czy posiada dokument świadczący o zgodzie rodziców na wspólny wyjazd osoby dorosłej z dzieckiem (np. pisemne oświadczenie).

8. W przypadku braku dokumentu zgody rodziców, Personel Recepcji jest uprawniony do poproszenia o numer telefonu rodziców/opiekunów, w celu telefonicznego potwierdzenia, że przebywanie dziecka w obiekcie z obcą osobą dorosłą odbywa się za ich wiedzą i zgodą.

9. W przypadku oporu ze strony głównego Gościa Rezerwującego lub przebywającej z nim osoby dorosłej co do okazania dokumentu dziecka lub wskazania relacji, Personel Recepcji jest zobligowany wyjaśnić, że procedura ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom korzystającym z Apartamentów i została opracowana w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi działającymi w tym zakresie, a nadto że brak przestrzegania przepisów skutkuje wysokimi karami pieniężnymi i może prowadzić do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu dzieci.

10. Personel Recepcji każdorazowo wyraża wdzięczność względem Gości za pozytywne wyjaśnienie wszelkich okoliczności związanych z pobytem dziecka, a także za czas jaki poświęcili na wypełnienie procedury informacyjnej potwierdzającej, że dziecko jest pod dobrą opieką.

11. W razie pojawienia się wątpliwości co do bezpieczeństwa dziecka, Personel Recepcji jest uprawniony do zawiadomienia Policji. W czasie oczekiwania na reakcję Policji zarówno dziecko, jak i osoba dorosła pozostają pod stałą obserwacją personelu i nie mogą zostawać sami.

12. W przypadku, gdy świadkami nietypowych lub podejrzanych sytuacji są pracownicy innych działów Friendhouse Apartments sp. z o.o. , w szczególności pracownicy Działu Służby Pięter lub Serwisu Technicznego, powiadamiają oni niezwłocznie Personel Recepcji, który wykonuje czynności jak w punkcie poprzednim.

§4. [Procedura w przypadku okoliczności wskazujących na skrzywdzenie dziecka]

1. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że dziecko przebywające w obiekcie jest krzywdzone Personel Recepcji niezwłocznie zawiadamia Policję, dzwoniąc pod numer 112 i opisując okoliczności zdarzenia.

2. Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia dziecka występuje, gdy: a. Dziecko ujawniło pracownikowi obiektu fakt krzywdzenia. b. Pracownik zaobserwował krzywdzenie.

§5. [Wzór zgody na pobyt dziecka z osobą niebędącą rodzicem lub opiekunem prawnym]

_________________, dnia ____________

Upoważnienie do opieki nad dzieckiem Ja, ________________________, zamieszkały/a _____________________________ (imię i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego) (adres rodzica/opiekuna prawnego) legitymujący/a się dowodem osobistym (seria i numer) _______________________, będąc rodzicem/opiekunem prawnym, posiadając prawo do opieki nad _________________________ o numerze PESEL __________________________ (imię i nazwisko dziecka) zamieszkałym/łą _______________________________ (adres dziecka) upoważniam Pana/Panią _______________________________ (imię i nazwisko osoby, która otrzymuje upoważnienie) zamieszkałego/łą _______________________________ (adres osoby, która otrzymuje upoważnienie) legitymującego się dowodem osobistym (seria i numer) _______________________ do sprawowania opieki, prowadzenia spraw bieżących oraz nagłych związanych z opieką nad wyżej wymienionym dzieckiem w trakcie pobytu w Friendhouse Apartments sp. z o.o. w Krakowie, w terminie ______________. Jednocześnie oświadczam, że pomiędzy osobą upoważnioną do sprawowania opieki a moim dzieckiem występuje stopień pokrewieństwa: ______________ (należy podać stopień pokrewieństwa). Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. __________________________________ (podpis rodzica/opiekuna prawnego)

IDEALNE MIEJSCE NA POBYT

Pokaż na mapie